Pravna pomoć
Zakon ne reguliše pravnu pomoć uzbunjivačima.
Prema Zakonu o pružanju besplatne pravne pomoći („Službeni glasnik BiH“ br. 83/16), pravo na besplatnu pravnu pomoć na osnovu statusa ostvaruju lica koja primaju socijalnu pomoć, dijete u skladu s Konvencijom o pravima djeteta, lica kojima je oduzeta poslovna sposobnost i duševno oboljela lica, uživalac penzije koja je niža od prosječne plate ostvarene na nivou Bosne i Hercegovine, nezaposlena lica i lica koja nemaju drugih redovitih primanja i prihoda, žrtve nasilja u porodici ili nasilja na osnovu spola, tražitelji azila, lica pod supsidijarnom ili privremenom zaštitom, lica u postupku protjerivanja, apatridi i žrtve trgovine ljudima. Pravo na besplatnu pravnu pomoć ostvaruju i lica lošeg imovnog stanja kada to utvrdi nadležno tijelo za pružanje besplatne pravne pomoći.
Nadležni organ za pružanje besplatne pravne pomoći pred organima i institucijama Bosne i Hercegovine je Ured za pružanje besplatne pravne pomoći Bosne i Hercegovine.
Ovaj ured je unutrašnja organizaciona jedinica u sastavu Ministarstva pravde Bosne i Hercegovine
http://www.mpr.gov.ba/organizacija_nadleznosti/Besplatna_pravna_pomoc/default.aspx?id=12535&langTag=bs-BA
Transparency International BiH putem svog Centra za pružanje pravne pomoći u borbi protiv korupcije pruža pomoć i licima koja prijavljuju korupciju. Informacije o dostupnoj pomoći se nalaze na
https://ti-bih.org/projekat/alac-centar-za-pruzanje-besplatne-pravne-pomoci-gradjanima i https://ti-bih.org/oblast/pravna-pomoc
Udruženje Vaša prava https://pravnapomoc.app/ba/about pruža besplatnu pravnu pomoć koja obuhvata davanje informacija o pravima i obavezama korisnika usluga, pravnih savjeta, sastavljanje raznih podnesaka, zastupanje korisnika usluga u postupcima pred sudovima, državnim institucijama, organima i tijelima u skladu sa relevantnim zakonima i međunarodnim instrumentima zaštite ljudskih prava. Udruženje pruža besplatnu pravnu pomoć u pravnim oblastima radnog prava, imovinskih odnosa, porodičnog prava, socijalnih prava, statusnih prava, penzijsko-invalidskog osiguranja, između ostalih.
Informacije o načinima prijavljivanja korupcije se mogu naći u brošuri Agencije za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije na http://apik.ba/acms_documents/Apik_antikorupcija_brosura.pdf .
Priručnik za zaštitu prijavitelja korupcije u institucijama Bosne i Hercegovine je izrađen u okviru projekta Antikorupcijska mreža organizacija civilnog društva u BiH – ACCOUNT, koji su implementirali Centar za razvoj medija i analize (CRMA) kao nositelj i INFOHOUSE kao glavni partner, uz finansijsku podršku Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID). Priručnik je dostupan na https://infohouse.ba/wp-content/uploads/2021/03/PRIRUCNIK_za-zastitu-prijavitelja-korupcije.pdf?x42792 .